Κυριακή 8 Μαΐου 2011

ΠΑΟ FINAL-4: ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

Για άλλη μία φορά ο Παναθηναϊκός απέδειξε γιατί είναι ο αυτοκράτορας της Ευρώπης. Το απόγευμα της Κυριακής τα παιδιά του Ζοτς επικράτησαν στο τελικό της Euroleague, της Μακάμπι με 78-70 και πρόσθεσε το έκτο αστεράκι στη φανέλα του. Στα αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και το σκορ στο 5’ ήταν 11-8 υπέρ των πράσινων. Κάπου εκεί ο Γκάι Πνίνι ζεστάθηκε και με 6 δικούς του πόντους έφερε στο 6' τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ με 13-11. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν πτοήθηκαν και παίζοντας διαρκώς το πικ-εν-ρολ έτρεξαν ένα σερί 7-0 και έκλεισε το 10λεπτο με σκορ 15-22 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι έβρισκε λύσεις απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού με περιφερειακά σουτ, 5/10 από τα 6,75, σε αντίθεση με τους πράσινους που ήταν άστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου. Στο 5' οι Ισραηλινοί είχαν μειώσει σε 24-27. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το εκπληκτικό 6/12 από τη γραμμή του τριπόντου για τη Μακάμπι αλλά την Ελληνική ομάδα με εξαιρετική άμυνα να προηγείται με 30-33. Ο Ντέιβιντ Μπλατ με άμυνα ζώνης είχε μπλοκάρει τους πράσινους αλλά ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε από το τρίτο φάουλ που χρεώθηκαν Έιντσον και Σχορτσιανίτης. Ο Ντρου Νίκολας ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Σάτο με δύο διαδοχικά τρίποντα έκαναν το 36-43 για τον Παναθηναϊκό, και κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν ό, τι ήθελαν στο παρκέ και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά στο 29’, με 40-51. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του εξαιρετικού Σάτο και το σκορ στο +11, 43-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός φρόντισε να κόψει τη φόρα στους αντιπάλους του και με ένα σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους +14, 47-61. Η Μακάμπι δεν επέστρεψε ποτέ, έστω και αν πλησίασε σε 64-69, και οι πράσινοι με το τελικό 70-78 κατέκτησαν το έκτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους. Γιορτή στήθηκε στη Βαρκελώνη από τους περίπου 5.000 Έλληνες αλλά και στην Ομόνοια με χιλιάδες κόσμο να κατεβαίνει να πανηγυρίσει το πράσινο άθλο. Τα καπνογόνα και τα συνθήματα έδιναν και έπαιρναν και στο τέλος όλοι έδωσαν ραντεβού για το αεροδρόμιο. Η αποστολή των Πρωταθλητών Ευρώπης επιστρέφει στην Ελλάδα στις 2:40, ξημερώματα Δευτέρας, όπου αναμένεται να τους υποδεχτούν χιλιάδες κόσμος για να τους αποθεώσουν.