Παρασκευή 1 Απριλίου 2011

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΗ ΤΟΣΚΑΝΗ

Η Ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού τελείωσε στην Ιταλία καθώς ηττήθηκε από τη Σιένα με 88-76.Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν άθλια εμφάνιση με αποτέλεσμα να αποκλειστούν δικαίως από την συνέχεια της Ευρωλίγκας και πλέον να στρέφουν τη προσοχή τους στους εντός των συνόρων στόχους.Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αλλά η Σιένα με πολύ σκληρά φάουλ και καλές επιθέσεις έφτασε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +10 (29-18).Η άμυνα των πρωταθλητών Ιταλίας συνέχιζε να είναι πολύ δυνατή και σε συνδυασμό με την αστοχία του Ολυμπιακού διατηρούσαν τη Σιένα σε διαφορά άνω των δέκα πόντων.Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν είχε καμία συγκέντρωση,δεν υπήρχαν περιστροφές στην επίθεση ενώ η Σιένα με τους 19 πόντους του Χέρστον έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +15 (42-27).Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη χειρότερη αμυντική επίδοσή του σε πρώτο ημίχρονο φετινού αγώνα της Ευρωλίγκας δεχόμενος 50 πόντους (50-36) .Η Σιένα μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τους ερυθρόλευκους που συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +17 (55-38).Στο τέλος της τρίτης περιόδου άρχισε ο Ολυμπιακός την αντεπίθεση του και με σωστή συνεργασία Μαυροκεφαλίδη-Μπουρούση,Τεόντοσιτς-Σπανούλη αναστάτωσε την άμυνα της Σιένα και πλησίασε στο σκορ (68-61).Στη τέταρτη περίοδο τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στη Σιένα να σκοράρει εύκολα.Ο Γκόρντον μαζί με τον Μπουρούση προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά αλλά τα άσκοπα φάουλ που έδιναν στους παίκτες του Πιανιτζάνι βολές,δεν τους το επέτρεπαν.Οι Ιταλοί έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της συνέχιζε να διατηρεί ψηλά τη διαφορά και κάπως έτσι έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 88-76.Η Σιένα έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού,έφερε τη σειρά αγώνων στο 3-1 και πήρε την πρόκριση στο Final-4 της Ευρωλίγκας όπου στις 6 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.