Παρασκευή 1 Απριλίου 2011

ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΟΥ

Τι και αν έχασε νωρίς τον Νίκολας με διάστρεμμα,τι και αν φόρτωσαν το Διαμαντίδη με φάουλ στα πρώτα 130 δευτερόλεπτα, ο Παναθηναϊκός πάει ολοταχώς για το έκτο αστεράκι.Στο κατάμεστο απο 23.000 οπαδούς του τριφυλλιού ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 78-67 της οικοδέσποινας του Final-4 Μπαρτσελόνα.Οι πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-0.Δύο γρήγορα φάουλ στο δίλεπτο στον Διαμαντίδη,ένα επιθετικό κι ένα αμυντικό,που σήκωσαν θύελλα διαμαρτυριών προκάλεσαν νευρικότητα και η Μπαρτσελόνα βρήκε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.Στο 6' και ενώ ο Παναθηναικός ήταν μπροστά με ένα πόντο ο Νίκολας έπεσε άτσαλα και υπέστη διάστρεμμα.Όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δε το έβαλαν κάτω και με εκπληκτική άμυνα βρέθηκαν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-12.Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αποσυντονισμένος η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μέχρι και με τέσσερις πόντους.Κάπου εκεί μπήκε ο αρχηγός,Δημήτρης Διαμαντίδης,επανέφερε την ισορροπία και το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό μπροστά 34-33.Στο τρίτο δεκάλεπτο με εκπληκτικούς Βουγιούκα,Διαμαντίδη και Καλάθη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων(48-40).Οι πράσινοι είχαν μπλοκάρει τα ατού της Μπαρτσελόνα,με τους Ναβάρο και Λάκοβιτς να μην παίρνουν καν σουτ.Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Τσαρτσαρή και τη διαφορά στους 9 (56-47).Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με σοβαρό παιχνίδι,τους Βουγιούκα και Διαμαντίδη να τελειώνουν τις φάσεις,έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 13 πόντους(63-50).Στο τέλος οι Καταλανοί προσπάθησαν,πλησίασαν στους τρεις αλλά στο φινάλε με ψυχραιμία στην επίθεση και σωστές άμυνες η αρμάδα του Ζοτς ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 78-67.Ο Παναθηναϊκός θα πάει στο Final-4 της Βαρκελώνης και θα αντιμετωπίσει τη Σιένα στις 6 Μαΐου.