Κυριακή 1 Μαΐου 2011

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η ΑΕΚ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΝΤΡΟΠΗ

Η ΑΕΚ είναι η κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2010/2011 καθώς επικράτησε 0-3 του Ατρόμητου και επανέρχεται στους τίτλους μετά από 9 χρόνια σε ένα τελικό όμως που στιγματίστηκε από επεισόδια εντός και εκτός γηπέδου. Στα αγωνιστικά το πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με κακή κυκλοφορία από τις δύο ομάδες, πολλά αβίαστα λάθη και ούτε υποψία φάσης. Από το 25' λεπτό η ΑΕΚ βρήκε σταδιακά τα πατήματά της, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβαλε κάτω την μπάλα κυκλοφορώντας την σωστά. Κάπως έτσι ήρθε το γκολ στο 28' όπου σεντράρει ο Σκόκο από τα δεξιά στην καρδιά της άμυνας του Ατρόμητου και ο Λυμπερόπουλος από θέση οφσάιντ κάνει το 0-1. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο. Ο Ατρόμητος στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε δυνατά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες, στο 47' κεφαλιά του Νεμπεγλέρα  και στο 53' σκαστή κεφαλιά του Μπαζίνσκι από το μισό μέτρο. Η ΑΕΚ απάντησε στο 57' με τριπλή ευκαιρία ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ατρόμητος έχασε σπουδαία ευκαιρία με το Τάτο. Από το 60' μέχρι το 75' ο Ατρόμητος προσπαθούσε ενώ η ΑΕΚ περίμενε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 78' ο Μπαχά έπειτα από στραβοκλωτσιά-ριμπάουντ του Καφέ, πλάσαρε τον Ιτάνζ στη δεξιά του γωνία και έκανε το 0-2. Κάπου εκεί τα παράτησαν οι περιστεριώτες και ο Καφές βρήκε την ευκαιρία να τελειώσει το τελικό στο 85' καθώς πλάσαρε εξαιρετικά τον Ιτάνζ και έγραψε το 0-3. Το τελικό σφύριγμα του Τάσου Κάκου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ είχε υποδείξει 9, βρήκε τους οπαδούς της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν και να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο σπάζοντας ότι βρήκαν μπροστά τους. Μερίδα οπαδών της ΑΕΚ επιτέθηκε στους ποδοσφαιριστές του Ατρόμητου και χρειάστηκε η επέμβαση αστυνομικής δύναμης, για να σταματήσει το κακό που έγινε. Οι συμπλοκές συνεχίστηκαν μεταξύ των οπαδών της Ένωσης και των αστυνομικών δυνάμεων που βρίσκονταν στον αγωνιστικό χώρο οπού τελικά χρειάστηκε να γίνει χρήση χημικών για να βγουν εκτός γηπέδου οι οπαδοί, ενώ η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική. Έπειτα από αρκετή ώρα, οι παίκτες των δύο ομάδων και οι διαιτητές του αγώνα βγήκαν για να παραλάβουν τα μετάλλιά τους.