Παρασκευή 25 Μαρτίου 2011

ΜΙΛΗΣΕ Η ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΣΤΕΡΟΥ

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άφησε πίσω τη "κλοπή" της Τρίτης και απέδειξε γιατί θεωρείται μία από τις κορυφαίες ομάδες του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.Πέτυχε τεράστια νίκη μέσα στο "σπίτι" της πρωταθλήτριας Ευρώπης Barcelona με 71-75 και έφερε στο 1-1 τη σειρά αγώνων.Στις πρώτες δύο περιόδους ο Παναθηναϊκός δεν ήταν συγκεντρωμένος και η Μπαρτσελόνα με ένα μεστό παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 16 πόντους διαφορά.Ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο έφτανε για να επαναφέρει το Παναθηναϊκό για τα καλά μέσα στο παιχνίδι.Ένας εκπληκτικός Διαμαντίδης και ο Σάτο απο τα παλιά έφεραν την ομάδα του Ζοτς μόλις ένα πόντο πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου.Στη τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ανέβηκαν ψυχολογικά, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με σωστές επιθετικές επιλογές έφεραν το Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ 70-62 στο 36’.Η Μπαρτσελόνα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Οι «πράσινοι» μπλόκαραν επιθετικά, ο Ναβάρο το πήρε πάνω του και στα 23’’ πριν την λήξη του ματς με γκολ-φάουλ μείωσε το ματς στον πόντο71-72.Μία βολή του Διαμαντίδη,ένα άστοχο σουτ του Λάκοβιτς και το κάρφωμα του Μπατίστ στο τέλος έδωσαν μια πανάξια νίκη στο τριφύλλι.Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ με τους πράσινους να έχουν μπει και πάλι σε τροχιά final 4 Βαρκελώνης.