Παρασκευή 25 Μαρτίου 2011

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΩΝ

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας Σιένα κατάφερε να ξεπεράσει την ήττα σοκ της Τριτης των 48 πόντων και κέρδισε τον "χαλαρό" Ολυμπιακό στο κατάμεστο ΣΕΦ με 82-65,φέρνοντας τη σειρά αγώνων στο 1-1.Ένας Ολυμπιακός ο οποίος ήταν η μέρα με τη νύχτα μόλις 48 ώρες μετά την νύχτα των ρεκόρ.Στις πρώτες δύο περιόδους ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν είχε απάντηση στο παιχνίδι της Σιένα μέσα στη ρακέτα.Οι επιθετικές επιλογές των «ερυθρολεύκων» δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές,κάπως έτσι φτάσαμε σε σκορ ημιχρόνου 31-39 υπέρ της Σιένα.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φωνές του Ντούντα έπιασαν τόπο και ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι,αλλά δεν υπολόγισε το Ζήση ο οποίος με συνεχόμενους πόντους πλήγωνε την κακή περιφερειακή άμυνα των ερυθρολεύκων.Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να πιέσει στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και να παίξει το τελευταίο του χαρτί αλλά η Σιένα ήταν και πάλι ανώτερη και φυσιολόγικα ήρθε το τελικό σκόρ 65-82.Πλέον η σειρά των αγώνων μεταφέρεται στην Ιταλία με νέο ενδιαφέρον σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση στο Final-4.